Lectura: Jaworowi ludzie

Jaworowi ludzie Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego” to powieść historyczna, ale nie tylko…to również podróż śladami średniowiecznego dziedzictwa Dolnego Śląska.

Joanna Żak-Bucholc – absolwentka filologii polskiej i antropologii kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego – zabiera nas w niezwykłą podróż na Dolny Śląsk w czasy panowania Bolka II świdnickiego. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat, podczas których toczy się powieść, śledzimy losy najważniejszych rodów śląskiego rycerstwa: Wirbna, Bolcze, Baruth, Hund, Betshau, Bock, Czirn, Ronau, Sachenkirche, Schaff, Siedlicz, Swyn, Zedlicz. Głównymi bohaterami są dwaj młodzi przedstawiciele rodów: Nickel von Bolcze oraz Konrad Czirn, pasowani na rycerzy przez Bolka II podczas wojny o Śląsk, niegdyś przyjaciele, potem rywale o serce Mary von Wirbna. A w tle przemiany polityczne i gospodarcze na tym strategicznie ważnym regionie – piastowskim Śląsku, niemal w całości zagarniętym przez czeskich Luksemburgów. Jedynie księstwo świdnicko-jaworskie księcia Bolka wciąż utrzymuje niezależność i stara się ją zachować, mimo otoczenia przez potężnych sąsiadów. Nasi bohaterowie odegrają w tym ważną rolę.

Fot. Para pod drzewem miłości, w koronie drzewa pelikan karmiący młode – symbol poświęcenia i ofiary Chrystusa. Wizerunek wzorowany na autentycznym amulecie miłosnym z połowy XIV w. znalezionym w Nysie.

Jest to także opowieść o mentalności i religii ludzi żyjących prawie siedem wieków temu. To na bogatym Śląsku wraz z kupcami przemierzającymi szlaki pierwsze pojawiają się nowe pomysły, rozwój technologiczny, ale również niebezpieczne dla Kościoła myśli i idee. Pochodzące z Prowansji zakazane księgi, dziedzictwo zgładzonych katarów i templariuszy staną się powodem do najgorszych mordów. Co ukrywają śląskie rody? Kto jest prawowierny, a kto ukrywa heretyków? Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem?

Gęsta fabuła, wielowątkowość i ogrom wiadomości na temat zapomnianego śląskiego „tygla” to niewątpliwy atut książki. Momentami nie jest to powieść łatwa w odbiorze, ale dzięki mapkom i spisowi rodów możemy się odnaleźć w tym gąszczu postaci i miejsc. Po jej przeczytaniu chyba każdy inaczej spojrzy na śląskie zamki, miasteczka, góry i rzeki, które są swoistymi bohaterami – pomnikami historii. A także poczuje tajemniczość i urok tych niegdyś wieloetnicznych ziem. Autorka przywraca do życia zapomnianych ludzi epoki, miejsca, jak również ukazuje dawny sposób życia – przenosi nas na dwory książęce, do beginaży, komturii zakonów rycerskich i komnat zamkowych. Przez wyprawą na Dolny Śląsk jest to pozycja obowiązkowa!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s